Kauno medinių namų savininkai atveria duris

Spalio 9 d., trečiadienį, 16 val. viename iš privačių Žaliakalnio namų vyks praktinis seminaras „Atviri namai“, skirtas medinių namų savininkams, besidomintiems medinės architektūros išsaugojimu.

Kaune yra išlikę apie 2000 senosios medinės architektūros objektų. Tačiau daugumos jų būklė yra kritinė, namai – griūvantys. Dalis namų, dėl lėšų stokos arba neišmanymo, remontuojami sunaikinant jų architektūrinę vertę. Suprantama, jog dėl aplinkos poveikio, įvairių kenkėjų, gaisro pavojaus, medinio pastato priežiūra yra sudėtinga. Remontuojantys namus neretai stokoja profesionalių žinių.

VDU Menų fakulteto mokslininkai ir studentai jau nuo 2009 m. kaupia vizualinę bei dokumentinę medžiagą apie nykstančią Kauno medinę architektūrą, ruošia objektų aprašus ir pildo sukurtą skaitmeninę duomenų bazę „Archimedė“. Tokiu būdu informacija apie medinukus tampa lengviau prieinama. „Archimedės“ bendraminčiai taip pat inicijuoja įvairius projektus, kuriais siekiama išsaugoti medinius namus. Bandoma į šį procesą įtraukti pačius namų savininkus, informuojant juos apie tinkamus medinių namų priežiūros būdus.

Vedami tokių tikslų, spalio 1 ir 2 d. ekspertai važiuos pas projekte sutikusius dalyvauti medinių namų savininkus ir patars jiems, kaip išsaugoti namų autentiką ir teisingai atnaujinti bei šiandienos poreikiams pritaikyti senąją architektūrą.

Spalio 9 d. 16 val. vienas iš privačių Žaliakalnio medinukų atveria duris ne tik ekspertams, bet ir kitiems medinių namų savininkams, norintiems daugiau sužinoti apie pastatų konstrukcijų priežiūrą bei atnaujinimo būdus, padiskutuoti apie tinkamiausios mediniams namams stogo dangos pasirinkimą, apdailos, dekoro ir kitų elementų priežiūrą, saugojimą bei atkūrimą. Priešgaisrinės apsaugos atstovas duos patarimų, kaip mediniame name sumažinti gaisro pavojų.

Dėl riboto galimo dalyvių skaičiaus būtina išankstinė registracija: dalyviai prašomi registruotis el. paštu info@archimede.lt arba telefonu 8 676 65799 (rugsėjo 23 d. – spalio 4 d. imtinai).

Projektą remia VDU, dalinai finansuoja Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos.

Daugiau informacijos