Kaune – projektas „KafkART. Tarpmedialūs susitikimai“

Nuo spalio 19 d. iki lapkričio 12 d. Vytauto Didžiojo universiteto menų galerijoje „101“ bus eksponuojama paroda iš Vokietijos „Franzas Kafka šiuolaikiniuose menuose“. Kaune šią parodą lydės paskaitos, seminarai, diskusijos, konkursai, literatūros skaitymai ir kiti mokslo ir kultūros renginiai, kuriuose dalyvaus VDU Akademinis judesio teatras, universiteto mokslininkai, dėstytojai, menotyrininkai. Parodą pristato ir kitus projekto „KafkART. Tarpmedialūs susitikimai“ renginius organizuoja VDU Vokiečių ir prancūzų filologijos katedra kartu su kolegomis iš Menų fakulteto.

Projekto pavadinimas „KafkART“ atskleidžia svarbiausius organizatorių siekius – pabrėžti daugialypes menų sąsajas ir taip atskleisti iškilaus rašytojo Franzo Kafkos gyvenimo bei kūrybos ypatumus. Vykstant šiam projektui, galerijoje „101“ bus galima išvysti parodą „Franzas Kafka šiuolaikiniuose menuose“ bei apsilankyti daugybėje renginių, kuriuose į vokiečių kalba rašiusio žymiojo autoriaus kūrybą bus mėginama pažvelgti iš naujų netikėtų perspektyvų.

Kilnojamoje parodoje „Franzas Kafka šiuolaikiniuose menuose“ eksponuojami geriausi 2006 m. Vokietijoje vykusio konkurso dalyvių darbai. Tąkart kūrėjui skirta draugija, įsikūrusi Marburgo mieste, pakvietė įvairių sričių menininkus padiskutuoti apie šio rašytojo gyvenimą ir kūrybą. Iš 40 pateiktų kūrinių komisija išrinko 25 tapybos, grafikos, fotografijos ir videografijos darbus. Nuo 2006 m. juos galima išvysti šioje parodoje, kuri jau buvo demonstruota Berlyne, Bonoje, Diuseldorfe, Leipcige, o dabar atkeliauja ir į Kauną.

Parodą lydinčiuose renginiuose dalyvaujantys menininkai ir mokslininkai, režisieriai ir rašytojai, studentai ir moksleiviai keletui savaičių mėgins paversti Kauną „kafkišku miestu“. Spalio 20 d. literatūrologė prof. Gertrude Cepl-Kaufmann (Diuseldorfas) skaitys pranešimą „Franzas Kafka meninio modernizmo kontekste“, o lapkričio 9 d. mokslines diskusijas pratęs literatūrologo Jean-Pierre Palmier (Bielefeldas) pranešimas anglų kalba „Emocinis supratimas – naujas požiūris į F. Kafką“ („Emotional Understanding – A Fresh Perspective on Kafka“).

„KafkARTprogramoje bus net keletas įdomių seminarų ir kūrybinių dirbtuvių visų specialybių studentams bei moksleiviams. Spalio 24 d. VDU Filosofijos katedros prof. Gintautas Mažeikis vedė performatyvios kritikos užsiėmimą, spalio 25 d. fotomenininkas, VDU Menotyros absolventas Tomas Pabedinskas kvietė visus norinčius prisidėti prie jo organizuojamo fotoprojekto ir atrasti F. Kafką klajojant po miestą su fotoaparatu rankoje. Tą pačią dieną moksleivių, besimokančių vokiečių kalbos, laukė žaisminga kelionė į F. Kafkos kūrybos pasaulį, o po keleto dienų jie galėjo ir patys įsitraukė į animuotus vaizduotės žaidimus, kuriems vadovavo medijų tyrinėtojas Mindaugas Gelūnas.

Lapkričio 7 d. videomenininkai Rimantas Plungė bei Remigijus Venckus ves kūrybines dirbtuves „Nuo teksto iki ekrano“. Poetas ir vertėjas Laurynas Katkus seminare lapkričio 7–11 d. parodys jauniesiems ir/ar būsimiesiems autoriams, kaip F. Kafkos kūryba gali išlaisvinti vaizduotę ir įkvėpti naujus literatūrinius sumanymus.

Projekto „KafkART. Tarpmedialūs susitikimai“ organizatoriai siekia, kad parodos erdvės taptų gyvomis susibūrimų vietomis, todėl visus kvietė į diskusijas „Tarpmedialūs susitikimai“ (spalio 27 d.) ir „F. Kafkos recepcija Lietuvoje prieš ir po 1990 metų“ (lapkričio 3 d.). Šiose diskusijose prie bendro stalo susirinkę mokslininkai ir menininkai aptarė aktualius tarpdiscipliniškumo klausimus, svarstė įvairius F. Kafkos recepcijos aspektus. Verta pabrėžti, jog antrąją diskusiją lydėjo Algimanto Puipos filmo „Procesas“ bei Sauliaus Varno pagal tą patį romaną režisuoto teatro spektaklio peržiūra, be to, patys režisieriai apžvelgė savo patirtis, atsakė į susirinkusiųjų klausimus.

Paskutiniąją šio projekto savaitę ypatingas dėmesys bus skirtas literatūrai. Specialiai šia proga iš JAV atvykę Gregorijus von Leitisas ir Michaelis Lahras lapkričio 7 d. pristatys literatūrinį koliažą „Evangelija pagal Kafką“. Lapkričio 8 d. ištraukas iš savo naujausio romano skaitys rašytojas Markas Zingeris – jis pasiūlys priartėti prie F. Kafkos atsižvelgiant į daugeliui kūrėjų itin aktualias tapatybės problemas. Lapkričio 10 d. studentai pakvies kartu su jais atrasti mįslingą romano „Procesas“ pasaulį. Bene žinomiausias šio rašytojo kūrinys šįkart bus inscenizuojamas pagal Marijos Ley-Piscator ir Gregorijaus von Leitiso scenarijų. Lapkričio 12 d. vyksiančiame parodos uždaryme bus pristatyti kūrybinių rašymo dirbtuvių dalyvių tekstai. Tikslesnę informaciją apie vyksiančių renginių vietą ir laiką rasite programoje.

„KafkART“ projektą globoja Vokietijos ambasada Vilniuje, o pagrindiniai rėmėjai – Lietuvos Respublikos kultūros rėmimo fondas, Lietuvos mokslo taryba, Kauno miesto savivaldybė, Vytauto Didžiojo universitetas.

Beveik mėnesį truksiančių renginių organizatoriai kviečia į atradimų kupiną kelionę, kurioje bus galima per F. Kafkos kūrybą pažinti įvairių menų ir mokslų dialogo galimybes, pajusti kafkiško pasaulio trauką ir pasisemti naujų idėjų.

Daugiau informacijos galima rasti projekto interneto svetainėje.

Renginių programa