„KafkART“ susitikimuose – apie angelus, demonus ir menų sąveikas

Universiteto erdvėse tęsiasi spalio 19 d. prasidėjęs Vokiečių ir prancūzų filologijos katedros ir Menų fakulteto organizuojamas renginių ciklas „KafkART. Tarpmedialūs susitikimai“, skirtas iškilaus rašytojo Franzo Kafkos ir jo kūrybos interpretacijoms vizualiuose menuose bei jų tarpusavio sąsajoms.

Praėjusią savaitę organizatoriai kvietė į performatyvios kritikos užsiėmimą su G. Mažeikiu bei diskusiją „Tarpmedialūs susitikimai“ apie menų sąveikas, kurioje dalyvavo rašytojas Donaldas Kajokas, medijų menininkas dr. Rimantas Plungė, sociologas prof. Artūras Tereškinas ir literatūrologė dr. Vijolė Višomirskytė.

Spalio 24 d. (pirmadienis)

18 val. VDU Politikos mokslų ir diplomatijos fakultete (Gedimino g. 44–302) prof. Gintautas Mažeikis vedė performatyvios kritikos užsiėmimą „Angelai ir demonai: poststruktūralistinės vertybinių interpretacijų projekcijos“.

Užsiėmimo metu buvo pristatyti angelų ir demonų simboliai bei metaforos, jų istorijų invariantai, rodomos filmų ir spektaklių ištraukos, įvardijamos alternatyvių požiūrių, daugiabalsiškumo, radikalių kontroversijų galimybės ir jų nauda. Dėstytojas bendravo su auditorija, paskirstė komandas, pristatė alternatyvias vizijas, aptarė ir išryškino įvairias kontroversijas.

Spalio 25 d. (antradienis)

12–17 val. VDU menų galerijoje „101“ (Laisvės al. 53) vyko kūrybinės fotografijos dirbtuvės studentams „Franzas Kafka ir fotografija". Dirbtuves vedė dr. Tomas Pabedinskas, literatūrą apžvelgė Lina Užukauskaitė.

F. Kafkos kūryba yra įvairiais aspektais analizuota daugelio tyrėjų, o ir pats autorius yra tapęs legenda ne tik literatūros, bet ir platesniame moderniosios kultūros kontekste. Todėl šiandien skaitytojo santykį su F. Kafkos kūriniais danai formuoja išankstinės ˛inios apie jo kūrybą, kitų apie jį rašiusių autorių nuomonės ir įvairios kitokios kultūrinės konotacijos. Kūrybinių dirbtuvių organizatoriai siekia suteikti dirbtuvių dalyviams progą iš naujo, visiškai autentiškai „prisiliesti“ prie ˛ymiojo rašytojo kūrinių ir tiki, kad tai galima padaryti tarpdisciplininės kūrybinės praktikos dėka ieškant teksto ir vaizdo, literatūros ir fotografijos sintezės. Originaliausius dirbtuvių dalyvių darbus numatoma eksponuoti, taip pat skelbti projekto internetinėje svetainėje.

Renginiai moksleiviams
Spalio 25 d. Kauno pedagogų kvalifikacijos centre (Vytauto pr. 44) vyko Kūrybinės dirbtuvės moksleiviams pagal Franzą Kafką, kurias vedė dr. Antje Johanning (VDU).

Remiantis trumpaisiais pasakojimais ir parabolėmis moksleiviai buvo supažindinami su pagrindinėmis F. Kafkos kūrinių temomis. Moksleiviai atliko kūrybinio darbo su tekstais užduotis ir taikė žaismingus grupinio darbo metodus. Kūrybinės dirbtuvės vyko vokiečių kalba.

Spalio 27 d. (ketvirtadienis)

18 val. VDU menų galerijoje „101“ (Laisvės al. 53) vyko diskusija „Tarpmedialūs susitikimai“, kurioje rašytojas Donaldas Kajokas, medijų menininkas dr. Rimantas Plungė, sociologas prof. Artūras Tereškinas ir literatūrologė dr. Vijolė Višomirskytė diskutavo apie menų sąveikas.

Tarpmedialumo sąvoka sujungia tokias kategorijas kaip „multimedialumas“, „transmedialumas“, „medijų transferas“, „mixed media“, „ut pictura poesis“ ir kt. Naujosios technologijos, tarp jų ir internetas, yra tapusios šių kategorijų žaidimo vieta. Diskusijoje buvo mėginama išsiaiškinti, kuo ypatingas tarpmedialumas, kaip sąveikauja menai ir kokie pokyčiai bei tendencijos ryškėja pastarųjų metų tarpmedialumo diskusijose.

Spalio 28 d. (penktadienis)

14 val. VDU menų galerijoje „101“ (Laisvės al.53) vyko Animuoti vaizduotės žaidimai pagal Franzą Kafką. Dirbtuves vedė Mindaugas Gelūnas (VU), dalyvavo Vilija Sipaitė (LR Švietimo ir mokslo ministerija).

Šios animacijos dirbtuvės – tai Antje Johanning vestų pamokėlių (2011 10 25) tąsa. Jau susipažinę su F. Kafkos tekstais ir pasaulėvaizdžiu, išlaisvinę fantaziją ir intuicijas, moksleiviai gyvai ir žaismingai konstravo kafkiškus šiandienio pasaulio gyvenimus ar tiesiog iliustravo pasirinktus rašytojo kūrinius arba jų fragmentus.

Pasiskirstę grupelėmis jie paišė, lipdė savo personažus ir pasitelkę seniai atrastą, bet tikrai neužmirštą stop motion animacijos principą bandė ieškoti jų judėjimo maršrutų. Juk Kafka – tai kelionė. Moksleiviams buvo įteiktos atminimo dovanėlės ir dalyvio sertifikatai. Sukurtas animacijas bus galima pamatyti universiteto galerijoje parodos uždarymo dieną (lapkričio 12 d.), jos bus taip pat pristatomos ir projekto internetinėje svetainėje.

Kviečiame žiūrėti Kristijono Jakubsono (k.jakubsonas@vkt.vdu.lt) videoreportažą, Jono Petronio (j.petronis@vkt.vdu.lt) ir Alvydo Vaitkevičiaus (a.vaitkevicius@vkt.vdu.lt) fotoreportažus iš vyskusių susitikimų.