A. Zykui – Japonijos spaudos dėmesys

A. Zykas

Viename seniausių  ir didžiausių Japonijos dienraščių Asahi Shimbun, rubrikoje „Hito“ („Žmogus“) buvo pristatytas VDU dėstytojas dr. Aurelijus Zykas. Tekste pasakojama apie Azijos studijų centro (ASC) darbuotojų neseniai sudarytą internetinį japonų-lietuvių kalbų žodyną.

Straipsnio autorius Akiyoshi Komaki neseniai lankėsi Kaune ir susitiko su žodyno sudarytoju A. Zyku. Japoną nustebino faktas, kad VDU dėstytojas šio, pirmojo tokio istorijoje, žodyno duomenų bazę rinko 12 metų, naudodamas ir lygindamas labai įvairius šaltinius. Tarp analizuojamų duomenų buvo anglų, rusų, ispanų kalbų žodynai, terminų ir sinonimų žodynai, enciklopedijos ir žinynai.

Dr. Aurelijaus Zyko sudarytas japonų-lietuvių/lietuvių-japonų žodynas yra pirmasis išsamus šių abiejų kalbų žodynas. Nuo 2016 m. vasario 25 d. jis yra viešai prieinamas internete adresu nihongo.vdu.lt, todėl pasiekiamas vartotojų visame pasaulyje. Šis žodynas gali būti naudingas tiek japonams, besimokantiems lietuvių kalbos, tiek lietuviams, kurie vartoja japonų kalbą.

Patogi paieška leidžia ieškoti pagal lietuviškus, japoniškus žodžius, arba pagal kinišką rašmenį (kanji). Žodyną sudaro apie 70 tūkstančių įrašų, kurie apima ne tik kasdien vartojamus žodžius, junginius bei frazes, bet ir terminus biologijos, fizikos, medicinos, kultūros, politikos mokslų ir kitų sričių terminologiją.

Žodyne yra beveik 500 iliustracijų, žemėlapių ir informacinių lentelių. Vizualinė informacija padeda iliustruoti svarbiausius lietuvių ir japonų kultūros reiškinius, šalia kurių pateikiami paaiškinimai.

Žodyno svetainės kūrėjas dr. Linas Didvalis, dizainerė – R. Mašidlauskytė. Projekto įgyvendinimą parėmė Japonijos fondas.

Internete straipsnis (japonų kalba) pasiekiamas čia. „Asahi Shimbun“ dienraštis Japonijoje leidžiamas nuo 1879 m., kurio tiražas siekia beveik 8 mln. (vakarinis leidimas – 3 mln.).

A. ZYKAS japonų spaudoje