JAV profesorius – apie katastrofų antropologiją

Lapkričio 14–20 dienomis VDU Sociologijos katedroje (K. Donelaičio g. 52–309) vyks intensyvus kursas anglų kalba „Anthropology of Disasters“, kurį ves prof. Robertas Barriosas iš Pietų Ilinojaus universiteto Antropologijos katedros (JAV). Pirmasis susitikimas vyks lapkričio 14 d. 10 val. Kursą organizuoja VDU Sociologijos katedra ir Socialinės antropologijos centras.

Per pastaruosius dešimtmečius tyrimai parodė, kad stichinės nelaimės nėra „natūralios“ ar atsitiktinės. Jos formuojasi visuomenės ir aplinkos sankirtoje. Tai reiškia, kad žmonių veiksmai gali padidinti destruktyvių geofizinių reiškinių (žemės drebėjimai, uraganai, cunamiai ir t. t.) atsiradimą ir nevienodai platinti šių reiškinių poveikį tam tikrose visuomenėse priklausomai nuo lyties, klasės, rasės, etninės diferenciacijos. Turbūt svarbiausia yra tai, kad stichinės nelaimės taip pat parodo, kurios žmonių praktikos prisideda prie ilgalaikio aplinkos tvarumo kūrimo, o kurios – ne.

Kursas yra skirtas supažindinti studentus su taikomosios antropologijos teorijomis ir metodais, kuriuos antropologai naudoja siekdami suprasti pagrindines socialines stichinių nelaimių priežastis bei įsigilinti į jų mažinimo politiką, kuri prisidėtų prie ilgalaikio tvarumo kūrimo. Taip pat bus aptariami stichinių nelaimių tipai; žmonių išvietinimas (angl. k. displacement); veiksmai po katastrofų: bendruomenės atkūrimas ir persikėlimas; katastrofų prevencijos ir sušvelninimai.

Daugiau informacijos teikiama VDU Sociologijos katedroje (K.Donelaičio g. 52–309), tel. 8 686 16233, el. paštu d.kupstyte@smf.vdu.lt.