Jaunieji mokslininkai – žemės ūkio pažangai

1954

Lapkričio 5 d. Lietuvos mokslų akademijoje vyko 4-oji jaunųjų mokslininkų konferencija „Jaunieji mokslininkai – žemės ūkio pažangai“, kurioje VDU Biologijos mokslo krypties doktorantas Vytautas Sabūnas gavo apdovanojimą už geriausią konferencijos pranešimą.

V. Sabūnui apdovanojimas skirtas už pranešimą tema „Dirofilaria repens rūšies sukeliama dirofiliariozė, nauja plintanti zoonozė Lietuvoje“.

Konferencijoje taip pat pranešimą skaitė ir VDU Biologijos mokslo krypties doktorantė Dovilė Nugaraitė. Pranešimo tema – „Kiauninių (Mustelidae) parazitai Lietuvoje“.

Konferenciją organizavo Lietuvos mokslų akademijos žemės ūkio ir miškų mokslo skyrius.

V. Sabūno pranešimo santrauka

Dirofilarijozė yra zoonotinė parazitozė, kurią sukelia kelių rūšių parazitai, priklausantys Dirofilaria genčiai. Patogeną perneša uodai, kurie yra tarpiniai šeimininkai biologiniame parazito vystymosi cikle, todėl dirofiliarijozė yra priskiriama ektoparazitų pernešamų ligų grupei. Europoje paplitusios dvi pagrindinės rūšys, D.immitis ir D.repens, sukeliančios infekcijas šunims, katėms, laukiniams mėsėdžiams bei žmonėms, kurie yra galutiniai parazito šeimininkai. Domestikuoti šunys yra pagrindiniai rezervuariniai šeimininkai, o lapės ir kiti mėsėdžiai yra priskiriami prie laukinio rezervuaro.

Klimato kaita, žmonių bei gyvūnų turizmas endeminėse teritorijose, laukinių gyvūnų migracija – tai pagrindinės priežastys, dėl kurių ši zoonozė sparčiai plinta, užimdama naujas teritorijas Europoje. Lietuvoje nuo 2011 iki 2014 metų užregistruoti šeši žmonių susirgimai, kuriuose buvo patvirtinta D.repens sukelėjo rūšis. Tačiau informacijos apie zoonozę ir jos paplitimą Lietuvoje vis dar yra labai mažai.