Įvyko pirmoji VDU doktorantų vasaros mokykla

1533

Birželio 18–22 d. vyko VDU doktorantų klubo organizuota 1-oji VDU doktorantų vasaros mokykla. Jaukiame, Šeteniuose (Kėdainių r.) esančiame, Česlovo Milošo gimtinės kultūros centre susirinkę doktorantai gilinosi į naujus duomenų apdorojimo, analizės ir vizualizavimo metodus bei įrankius, o įgytas žinias ir įgūdžius čia pat taikė praktiškai.

Vasaros mokyklos dalyviai dirbo mišriose – iš skirtingų mokslo krypčių doktorantų sudarytose – grupėse: kiekviena jų atliko tyrimus, prieš tai pačios susiformulavusios temas, problemas, išsikėlusios tikslus ir uždavinius, pasirinkusios tinkamiausius tyrimų metodus. Kiekvieną dieną grupės darbus užbaigdavo pristatymais, kurių metu pasakojo, kas nuveikta ir kiek pasiekta.

Viso vasaros mokyklos proceso metu ieškoję galimų sprendimų išsikeltoms tyrimų problemoms, vasaros mokyklai baigiantis jos dalyviai pristatė gautus rezultatus. Šitaip per kelias dienas darbo doktorantai, analizuodami skirtingus duomenis, išbandė įvairius tyrimų metodus ir įrankius: rėmėsi stilometrijos galimybėmis, taikė statistinius metodus, naudojo socialinių tinklų analizės įrankius, išmėgino kalbos technologijų taikymus. Galutinis darbo grupėse siekinys buvo ne tik pristatyti gautus tyrimų rezultatus, bet ir aiškiai bei tinkamai atvaizduoti juos vizualiai, pasirinkus šiam tikslui prasmingiausius duomenų vizualizavimo metodus.

Doktorantų pristatymus, gautus tyrimų rezultatus diskutavo ir išsikeltus mokymų bei darbų tikslus visos vasaros mokyklos metu padėjo įgyvendinti savo sričių ekspertai: VDU Informatikos fakulteto prof. dr. Tomas Krilavičius, vedęs pagrindinę vasaros mokyklos dalį apie vizualų duomenų apdorojimą ir paruošimą pristatymui, KTU sociologas dr. Vaidas Morkevičius, konsultavęs ir teikęs pagalbą doktorantams atliekant antrinę duomenų analizę, Europos mokslinių tyrimų infrastruktūros nacionalinio konsorciumo CLARIN-LT ir VDU Kompiuterinės lingvistikos centro vadovas doc. dr. Andrius Utka, pristatęs doktorantams kalbos technologijų taikymus apdorojant duomenis, VU doktorantė Justina Mandravickaitė, vasaros mokyklos dalyvius mokiusi praktinio tikslingo įrankių naudojimo tyrimų reikmėms.

Mokymosi ir darbo procesą doktorantams paįvairino vasaros mokykloje apsilankę svečiai. Doktorantų pasveikinti atvyko VDU mokslo prorektorė prof. dr. Julija Kiršienė, per savo doktorantūrą sukauptą vertingą patirtį vasaros mokyklos dalyviams pristatė VšĮ „Ateities teisės laboratorija“ steigėjas ir vedėjas, VDU Teisės fakulteto dėstytojas dr. Paulius Astromskis, sau rūpimais klausimais ir refleksijomis apie išvykų, stažuočių, konferencijų finansavimo galimybes, stipendijas doktorantai dalijosi ir diskutavo su VDU Mokslo tarnyba, motyvuojantį pristatymą apie jaunojo mokslininko įvaizdį internete ir daug naudingų patarimų vasaros mokyklos dalyviai išgirdo iš marketingo specialisto, dėstytojo, jaunojo rašytojo dr. Justino Kisieliausko.

Po pagrindinės – mokymosi ir darbų – dalies, doktorantai turėjo socialinę programą, kurios metu neformaliai bendravo, diskutavo, dalijosi mintimis, keitėsi idėjomis su specialiais vasaros mokyklos svečiais. Pažadėję muzikos ir diskusijų, Šeteniuose apsilankę VDU profesoriai Gintautas Mažeikis ir Egidijus Aleksandravičius doktorantus supažindino su propagandine klasikine muzika lietuviškuose tarybiniuose filmuose ir kartu su visais diskutavo apie tai, kaip lietuviai buvo veikiami propagandinės muzikos stilizuojant lietuvių liaudies muziką. Žurnalistas, Kovo 11-osios akto signataras Rimvydas Valatka su doktorantais kalbėjosi apie asmenybę, kurios gimtinėje doktorantai svečiavosi visos vasaros mokyklos metu, – Č. Milošą ir apie jo indėlį į lietuvių literatūrą. Diskusija su įdomiuoju svečiu prasitęsė prie vakarienės stalo, kur vienas pokalbių temas keitė kitos: diskutuota apie žurnalistiką, istoriją, lietuvių ir lenkų santykius ir dar daug visko.

Vasaros mokyklai pasibaigus VDU doktorantai susipažino su reikšminga dalimi istorijos ir kultūros to miesto, kurio pašonėje keletą dienų gyveno. Kėdainių krašto muziejaus direktorius Rimantas Žirgulis specialiai vasaros mokyklos dalyviams surengė ekskursiją, kurios metu doktorantai išgirdo Kėdainių istoriją, apsilankė Kėdainių evangelikų reformatų bažnyčioje, čia iš arti pamatė Kunigaikščių Radvilų mauzoliejuje saugomus unikalius XVII a. nacionalinės reikšmės dailės ir istorijos paminklus – kunigaikščių Radvilų sarkofagus, turėjo galimybę apžiūrėti bažnyčioje įrengtą parodą, pasakojančią apie Kėdainių evangelikų reformatų bažnyčios istoriją, mauzoliejuje palaidotus kunigaikščių Radvilų šeimos atstovus, sarkofagų restauravimą. Vėliau vasaros mokyklos dalyviai ekskursiją tęsė Kėdainių krašto muziejuje, susipažino su jame saugomais eksponatais, iš muziejaus direktoriaus išgirdo jų istoriją.

VDU doktorantų klubo prezidentė, šiuolaikinius trumpųjų tekstų žanrus tyrinėjanti doktorantė Danguolė Kalinauskaitė ir Valdybos narė, grupių dinaminius procesus nagrinėjanti doktorantė Rasa Kasperienė Klubo vardu dėkoja visiems, vienaip ar kitaip prisidėjusiems prie sėkmingo 1-osios VDU doktorantų vasaros mokyklos proceso.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Rodyti visus komentarus