22-oji Kauno istorijos konferencija „Demokratizacijos procesai Kaune: nuo luominio atstovavimo iki visuotinio balsavimo“

Vytauto Didžiojo universitetas

VDU Humanitarinių mokslų fakulteto Kauno istorijos centras, tęsdamas Kauno istorijos mokslinių konferencijų tradiciją, gegužės 17–18 dienomis organizuoja 22-ąją kasmetinę Kauno istorijos konferenciją „Demokratizacijos procesai Kaune: nuo luominio atstovavimo iki visuotinio balsavimo“. Šiemet konferencija yra skiriama pirmųjų demokratinių rinkimų į Kauno miesto tarybą 100-ąjai sukakčiai paminėti.

1918 m. palaipsniui įtvirtinant valstybingumą ir formuojant jo pamatus, vienas svarbiausių klausimų buvo modernios vietos savivaldos suformavimas. Pažymėtina, kad rinkimuose moterys igijo rinkimų ir pilnas pilietines teises, kas Lietuvą į vieną gretą pastatė su tokiomis valstybėmis kaip Norvegija, Vokietija, Austrija, Anglija. 1918 m. gruodžio 18–19 d. Kaune įvyko pirmieji demokratiniai miesto tarybos rinkimai, kuriuose dalyvavo daugiau nei penkiolika tūkstančių kauniečių. Rinkimai vyko esant sudėtingoms politinėms aplinkybėms: mieste vis dar buvo okupacinė vokiečių kariuomenė. Tačiau tai nesutrukdė miestui organizuoti rinkimus ir suformuoti naująją miesto savivaldą.

Kauno miesto tarybos rinkimus inicijavo patys miesto gyventojai. Tuo metu į Kauno miesto tarybą buvo išrinktas 71 narys (30 lenkų, 22 žydų, 12 lietuvių, 6 vokiečiai, 1 rusas). 1918 m. gruodžio 22 d. miesto teatre įvyko pirmasis naujai išrinktos tarybos posėdis.

Šios konferencijos tikslas – ne tik pažvelgti į 1918 metus kaip į vieną iš atskaitos taškų Lietuvos ir Kauno istorijoje, kurie panaikinus luomines privilegijas ir turto cenzą, ženklino laisvos pilietinės visuomenės, teisinės valstybės idėjos atgaivinimą, bandymus tai realizuoti praktiniame gyvenime. Kartu kalbėti ir apie daugelį kitų dalykų, formuojančių miestietišką veidą – rinkimus, demokratiją, teises, laisves, miesto ir valstybės piliečius nuo seniausių laikų. Sykiu neužmiršti ir sovietmečiu vykusiu „demokratinių“ rinkimų imitacijų.

Draugėn susibūrę įvairių sričių tyrinėtojai kviečiami analizuoti ir diskutuoti miesto savivaldos istoriją atliepiančiomis aktualiomis temomis bei ieškoti demokratijos apraiškų organizacijų, draugijų, partijų viduje, moterų teisių ir laisvių raidoje.

Kviečiame visus tyrinėtojus (etnologus, istorikus, lingvistus, menotyrininkus, paveldosaugininkus, sociologus) pristatyti mokslinius pranešimus Kauno istorijos temomis, dėmesį sutelkiant į Kauną, kaip laisvą ir demokratišką miestą.

Konferencijos programa

Konferencijos kvietimas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.