Istorikų klubo nariai lankėsi Latvijoje

Lapkričio 30 d., ankstyvą šeštadienio rytą, VDU istorikų klubo nariai ir istorijos specialybės dėstytojai išsiruošė į pažintinę kelionę po Latgalos regioną Latvijoje – aplankė Daugpilio miestą ir jo fortų sistemą, Šventės dvarą ir šalia jo esantį Karo technikos muziejų.

Daugpilis – prie Dauguvos upės įkurtas antrasis pagal dydį Latvijos miestas, išsiskiriantis XIX amžiui būdinga Jugendo stiliaus architektūra. Čia istorikai susitiko su Daugpilio universiteto studentais, kurie surengė mažą ekskursiją po miestą. Išvykos dalyviai aplankė Daugpilio universitetą, Šventųjų kankinių Boriso ir Glebo stačiatikių cerkvę, Martyno Liuterio evangelikų liuteronų bažnyčią, Švento Petro katalikų bažnyčią ir kitas žymesnes miesto vietas.

Antroje dienos pusėje buvo aplankyta šalia miesto esanti Daugpilio tvirtovė, kuri buvo pradėta statyti dar valdant Aleksandrui I-ajam. Pirmieji tvirtovės statybos darbai buvo pradėti vykdyti 1810 m., o paskutiniai darbai baigti 1878 m. Neblogai išsilaikiusi fortų-įtvirtinimų sistema, turėjusi atlikti svarbų vaidmenį karo atveju, žavėjo studentus savo dydžiu ir tiems laikams preciziškai tiksliu apstatymu. Nepaisant šalto oro, istorikai neprarado geros nuotaikos ir apvaikščiojo didžiąją dalį tvirtovės.

Pažintinės kelionės kulminacija tapo Šventės (lat. Svente) dvaras ir šalia jo esantis karinės technikos muziejus. Tiesa, 1912 m. pastatytame dvare, kuris priklausė garsiai Lietuvos bajorų Pliaterių giminei, istorikams neteko apsilankyti, bet viską kompensavo karinės technikos muziejus. Muziejuje sukaupta įspūdinga Antrojo pasaulinio karo ginkluotė, t. y. tankai („IS-3“, „KV-1s“, „JgPanzer-4“, „Stug-3“, „SU-100“, „ISU-152“), šarvuočiai („BRDM-1“, „BRDM-2“) ir kita karinė technika. Apžiūrėję eksponatus keliauninkai pasuko link Kauno, o kelionės metu dar ilgai aptarinėjo patirtus įspūdžius.

Gediminas Kasparavičius