Išlydėti pirmi jungtinės programos „SoMu“ absolventai

Esame įpratę, kad birželį iš universiteto iškeliauja būriai absolventų, o rugsėjis – tai sugrįžimas į savo alma mater, begalė susitikimų, naujų dalykų… Ir nepaaiškinamas šviesus rudeninis nerimas. Greičiausiai jį jaučia ir tarptautinės jungtinės magistro programos „Sociolingvistika ir daugiakalbystė“ studentai. Tik jiems jis visiškai kitoks, ypatingas –  rugpjūčio 27 d. pirmieji šios programos absolventai gavo magistro diplomus.

„Sociolingvistika ir daugiakalbystė“ („Sociolinguistics and Multilingualism“ arba „SoMu“) – unikali Lietuvoje ir Europoje magistro studijų programa, orientuota į Baltijos regiono kalbas bei sociolingvistinius aspektus. Daugiakalbystė ne tik studijuojama, bet ir įgyvendinama, nes studijos vyksta anglų kalba, taip pat mokomasi vokiečių ir dar vienos ar dviejų mažiau vartojamų Baltijos regiono kalbų. Išmokti užsienio kalbas bei pažinti kultūras padeda ir studentų mobilumas: pirmą semestrą studijuojama Vytauto Didžiojo universitete, antrą – Vokietijoje, Maince, Johanno Gutenbergo universitete, trečią – Tartu universitete Estijoje arba Stokholmo universitete Švedijoje. Ketvirtą semestrą magistro darbas rašomas pasirinktame universitete.

Rugpjūtis – pjūties ir brandos mėnuo. Tą puikiai išgyveno ir „SoMu“ studentai, visą pavasario semestrą ir vasarą rašę magistro darbus, kuriuose analizuojami įvairūs sociolingvistiniai ir daugiakalbystės aspektai: Vokietijos švietimo sistemos kalbos politikos įgyvendinimas Švedijos mokyklose, daugiakalbystė vaikų darželiuose, tautinių mažumų etnolingvistinis gyvybingumas Lietuvoje, lingvistinis kraštovaizdis Baltijos šalyse, lingvistinis kraštovaizdis Tartu, Kaune ir Maince, kazachų rašto reformos diskursai. Rugpjūčio 25 d. šie magistro darbai buvo sėkmingai apginti VDU.

Visą dvejus metus trukusį nelengvą, bet įdomų „SoMu“ studijų kelią pabaigė magistro diplomų įteikimo ceremonija, kuri vyko VDU, diplomatų S. ir S. Lozoraičių muziejuje. Daugiakalbėje ceremonijoje, nes sveikinimo kalbos buvo sakomos lietuvių, anglų ir vokiečių kalbomis,  dalyvavo VDU rektorius prof. dr. Juozas Augutis, tarptautinių ryšių prorektorė ir „SoMu“ programos tarybos narė prof. dr. Ineta Dabašinskienė, studijų prorektorius doc. dr. Kęstutis Šidlauskas, partnerinių universitetų atstovai.

DSC_4993

„SoMu“ programos pirmininkė prof. dr. Jūratė Ruzaitė sveikinimo žodyje pacitavo Franką Zappa, kuris teigė, jog protas yra panašus į parašiutą – neveikia, jei nėra atviras. O kas gi geriau atveria protus, duris, pasaulius ir kultūras, jei ne kalbos? Ji teigė mananti, jog tiek studentams, tiek programos dėstytojams bendradarbiaujant ir dalinantis patirtimis pavyko atverti savo protus, tad šie yra pasirengę tolimesniam skrydžiui. Prof. dr. Ineta Dabašinskienė pridėjo, jog pirmoji unikali ir išskirtinė „SoMu“ karta turi visas galimybes ir visus įrankius keisti pasaulį ir dalytis savo žiniomis su kitais.

VDU rektorius prof. Juozas Augutis pirmiesiems „SoMu“ absolventams įteikė ne tik diplomus, bet ir alumni ženkliukus už ypatingus akademinius pasiekimus, o programos studentas Frederikas Bissingeris dar apdovanotas ir specialiu rektoriaus padėkos raštu.

Pirmosios „SoMu“ kartos dvejų metų kalbiniai, kultūriniai ir akademiniai nuotykiai baigėsi. O dar daugiau jų prasideda – kaip ir kiekvieną rugsėjį. Belieka šios unikalios programos absolventams linkėti atrasti savo nišą, tęsti tyrinėjimus, skleisti ir dalintis sukaupta patirtimi. Ir gero tolimesnio skrydžio!

Nuotr. Jono Petronio