Į kovą prieš aplinkos taršą – su grybais

Grybai yra ne tik svarbi lietuviškų patiekalų dalis, bet ir efektyvus būdas kovoti su aplinkos tarša – Lietuvos mokslininkai atrado unikalią grybų rūšį, naikinančią pasenusius geležinkelių medinius pabėgius, kurių sudėtyje yra vėžį sukeliančių medžiagų.

Šie ir kiti atradimai bus pristatyti 9-ojoje tarptautinėje mokslinėje tarpdisciplininėje konferencijoje „The Vital Nature Sign“, kuri vyks Kaune, Vytauto Didžiojo universitete, gegužės 14-16 dienomis.

Konferencijoje bus skaitomi pranešimai fizinių, biomedicinos, biotechnologijos ir kitų mokslų sričių temomis. Pranešimus pristatys kviestiniai mokslininkai iš Europos šalių bei tolimosios Azijos, taip pat Lietuvos mokslininkai, doktorantai bei magistrantai.

Tarp pranešimuose aptariamų temų – erkių nešiojami ligų sukėlėjai Baltijos šalyse, maisto papildų reglamentavimas Europoje ir Azijoje, odos priežiūrai skirtos kosmetinės-medicininės priemonės iš žolelių, radiacijos poveikis aplinkai ir technologijoms.

Šiemet konferencijoje patirtimi dalinsis įvairių sričių ekspertai ir tyrėjai iš viso pasaulio. „Kaip ir pernai, šiais metais renginyje sulauksime pasaulyje žinomų bioremediacijos ekspertų iš Italijos. Džiaugiamės, kad konferencija tarpdisciplininė, joje patyrę ekspertai galės pasidalinti žiniomis su jaunaisiais tyrėjais, apsikeisti naujausiomis idėjomis“, – pasakojo konferencijos mokslinio komiteto pirmininkas, Lietuvos mokslų akademijos tikrasis narys prof. habil. dr. Audrius Maruška.

Renginyje taip pat bus pristatytas Europos socialinio fondo agentūros finansuojamas projektas „Pabėgių medienos bioremediacijos tyrimai ir technologijų kūrimas“ (Nr. VP1–3.1–ŠMM–10–V–02–010 „BIOREM“), kurį vykdę mokslininkai atrado grybų rūšį, padedančią kovoti su opia aplinkos problema – paskirties nebeatliekančiais geležinkelių mediniais pabėgiais, kurie buvo įmirkyti kancerogenų turinčiose medžiagose.

Pasak projekto vadovo prof. habil. dr. Audriaus Maruškos, medinių pabėgių utilizavimo problema yra globalaus masto: nors visame pasaulyje pereinama prie naujų technologijų ir gelžbetoninių pabėgių, tačiau dabartinės Europoje priimtos direktyvos draudžia deginti ar be apdorojimo kitaip panaudoti susidėvėjusius pabėgius. Jie gali būti deginami tik tam tikrose aukštų temperatūrų krosnyse, o tai yra labai brangu. Be to, vėliau pelenai turi būti laidojami panašiai kaip radioaktyvios ar kitos kenksmingos atliekos.

„Problema Lietuvoje, kaip ir daugelyje kitų šalių, egzistuos dar 15 metų, kol bus visiškai pereita prie naujų geležinkelių technologijų. O šiuo metu kenksmingi pabėgiai yra kaupiami tam skirtose vietose šalia geležinkelių. Laimei, VDU mokslininkams bendradarbiaujant su kolegomis iš Italijos Nacionalinio tyrimų centro, pabėgių sandėliavimo aplinkoje pavyko surasti grybų, kurie išskiria fermentus, efektyviai skaidančius ne tik pačią medieną, bet ir kenksmingus vėžį sukeliančius junginius – policiklinius aromatinius angliavandenilius, kuriais buvo apdorojami mediniai pabėgiai“, – paaiškino prof. habil. dr. A. Maruška.

Projektą „Pabėgių medienos bioremediacijos tyrimai ir technologijų kūrimas“ (Nr. VP1–3.1–ŠMM–10–V–02–010 „BIOREM“) vykdo Vytauto Didžiojo universitetas kartu su partneriais iš Kauno technologijos universiteto.

Šiemet aktyvūs konferencijos dalyviai galės gauti kvalifikacijos kėlimo sertifikatus, atitinkančius Lietuvos Respublikos Sveikatos apsaugos ministro nustatytą tvarką ir kitus įstatymus.

Konferencija „The Vital Nature Sign“ (VNS2015) vyks gegužės 14-16 d. Kaune, VDU mažojoje salėje (S. Daukanto g. 28). Renginį organizuoja Vytauto Didžiojo universiteto Gamtos mokslų fakultetas kartu su Šiaurės šalių skirstymo mokslo draugija (NoSSS) bei fakulteto akademinio jaunimo mokslo draugija „Modusas“.

Atpažindama renginio mokslinę svarbą, šiais metais prie organizatorių prisijungė Lietuvos mokslų akademija.

Konferencijos programa