Galerija „101“ kviečia prisiminti Laisvės alėjos bohemą

2443

Spalio 25–27 dienomis VDU menų galerija „101“ pristatys atminties projektą Laisvės alėjos erdvėse „Laisvės alėjos bohema: atminties vietos“, kuris yra VDU 25-mečiui skirto renginių ciklo „25 valandos. VDU miesto gatvėse“ dalis.

Projekte dalyvaujantys menininkai – Arnas Anskaitis, Dainius Liškevičius, Vita Gelūnienė, Edas Carrollas, Gintaras Česonis ir Inga Likšaitė – tyrinės Laisvės alėjos bohemos atminties vietas: materialias ir simbolines erdves, įvykius, asmenybes, ritualus. Jie sukurs meninius projektus, (at)kuriančius kolektyvines ir individualias istorijas, susijusias su Laisvės alėjos bohemos gyvenimo atmintimi.

Laisvės alėjos bei Kauno miesto tapatybę ir šiandien kuria legendos apie praeityje šurmuliavusį laisvą bohemišką gyvenimą, išnykusias, bet kažkada klestėjusias šios garsiausios šalies pėsčiųjų gatvės kavines, restoranus, ekscentriškus poetus, maištaujančius tapytojus ar virtuozus muzikantus.

Menininkų, žurnalistų, profesorių ir laisvą kūrybiškumą išpažįstančiųjų susibūrimų vietos („Konrado kavinė“, „Tulpė“, „Laumė“, „Metropolis“, „Versalis“, „Jaunimo kavinė“, „Vakaras“, „Orbita“), kūrybinės erdvės (teatrai, pantomimos trupė ir kitos nepriklausomos bendraminčių komunos) ar nemarūs pasakojimai apie meno pasaulio asmenybes, įsimintini įvykiai ir ženklai – visa tai yra ryškūs miesto istorijos ir bohemiško gyvenimo tradicijos atpažinimo pėdsakai, gyvi kolektyvinėje miestiečių atmintyje. Mitai apie laisvą bohemos gyvenimą, šurmuliavusį Laisvės alėjoje ir jos prieigose, tapo bene svarbiausia Kauno miesto unikalumo ir jo savasties dalimi.

Ši kultūrinių vietų ir ženklų visuma, kelianti kolektyvines asociacijas, arba, kaip jas įvardijo prancūzų istorikas Pierre‘as Nora – atminties vietos (pranc. lieux de mémoire) nėra tik praeities pažinimo objektai. Jos kyla iš stiprių emocinių šaltinių, o bene svarbiausia jų egzistavimo sąlyga yra komunikacinių bei emocinių jungčių mezgimas: istorijų pasakojimas, dalijimasis prisiminimais, jų klausymasis ir savinimasis. Būdami atminties bendruomene, mes atsimename todėl, kad mums primena, nes galime prisiminti kartu su kitais.

Šio projekto tikslas – kartu prisiminti ir pasakoti istorijas apie tas kolektyvinės atminties vietas, kurias mums sužadina laisvos, maištingos ir nerūpestingos Laisvės alėjos bohemos mitas. Projektu siekiama aktualizuoti praeitį ir stimuliuoti kolektyvinę atmintį, sukurti atminties ir istorijos dialogą, leidžiantį nauju žvilgsniu pažvelgti į Laisvės alėjos (sub)kultūrinio gyvenimo istoriją.

Projektą „Laisvės alėjos bohema: atminties vietos“  taip pat lydės ir jaunųjų tyrėjų miesto atminties tyrimai. Taip buvo pavadintas jaunųjų tyrėjų (skirtingų sričių studentų) ir mokslininkų bendradarbiavimo projektas, skirtas miesto atminties tyrimams. Jo metu iki 2013 m. gruodžio bus tyrinėjamos atminties vietos, susijusios su Laisvės alėjos bohemos gyvenimu. Projekte itin svarbūs šie jo matmenys: bendradarbiavimas tarp studentų, mokslininkų ir ekspertų, jaunųjų tyrėjų praktinių gebėjimų lavinimas ir teorinių žinių taikymas bei tyrimų skaida.

Šis projektas moksliškai pratęsia 2011 m. vykdytą meninį atminties projektą Laisvės al. erdvėse „Atminties sapnai“, kurį parengė VDU menų galerija „101“ (kuratorė dr. Daiva Citvarienė). Jo metu universiteto naujųjų medijų meno studentai, bendradarbiaudami su profesionaliais menininkais, kūrė meno projektus apie Laisvės alėjos istorinę atmintį. Projekto tikslas – paskatinti jaunųjų tyrėjų mokslinį angažuotumą ir sudaryti sąlygas kūrybiškam mokslinių žinių taikymui praktiniuose tyrimuose.

Daugiau apie jaunųjų tyrėjų projektą rašoma projekto tinklalapyje.

Daugiau informacijos apie ciklo „25 valandos. VDU miesto gatvėse“ renginius rašoma VDU tinklalapio specialioje skiltyje adresu www.vdu.lt/25.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Rodyti visus komentarus