Galerija „101“ atšventė 5-ąją sukaktį

Kovo 13 d., trečiadienį, VDU menų galerija „101“ (Laisvės al. 53) simboliškai paminėjo penkerių veiklos metų sukaktį. Vakaro metu buvo pristatytas Vaidos Tamoševičiūtės performansas „Ryšiai“.

VDU menų galerija „101“ buvo atidaryta prieš penkerius metus, 2008 m. kovo 13 d., su didelį rezonansą sukėlusiu grupės „POST ARS“ performansu. Šiandien ji jau tapo Lietuvoje žinoma universitetine erdve, neapsiribojančia siaura meno parodų organizavimo veikla. Galerijoje ne tik pristatomi Lietuvos ir užsienio meno projektai, bet ir vystoma aktyvi edukacinė veikla – organizuojami susitikimai su menininkais, diskusijos, paskaitos, seminarai, leidinių pristatymai, kūrybinės dirbtuvės, kino peržiūros, gyvo garso muzikos renginiai ir kt.

Per penkerius kūrybinės veiklos metus galerijoje pristatyti tokie skirtingi meno projektai ir autoriai kaip medijų menininkė ir rašytoja Svetlana Boym (JAV), Antoni Miro (Ispanija), fotomenininkas Algimantas Kezys, grupė „POST ARS“, tradicinis ir šiuolaikinis japonų menas, budistinė Korėjos tapyba, jaunieji ir jau šiuolaikinio meno klasikais tapę Lietuvos menininkai – Dainius Liškevičius, Laura Garbštienė, Jonas Zagorskas ir kt., vyksta ne vienas tęstinis edukacinis projektas: „PORTFOLIO: šiuolaikinio meno pristatymai“, „Sovietmečio dailės pristatymai“ (bendradarbiaujant su Nacionaliniu M.K. Čiurlionio dailės muziejumi), „Iš auditorijos“. Bendradarbiaudama su kūrėjais, VDU akademine bendruomene, pagrindinėmis Kauno kultūros organizacijomis (Kaunas PHOTO, Kauno Kino festivaliu, Kauno Bienale ir kt.) bei gausiu savanorių būriu, galerija veikia kaip kūrybinė ir intelektualinė platforma, siūlanti aktyvius kultūrinės patirties mainus.

Simbolinio penkerių metų sukakties paminėjimo vakarą pristatytas menininkės Vaidos Tamoševičiūtės performansas „Ryšiai“ kėlė klausimus apie tai, kas mus sieja ir vienija. Ar esame laisvi pasirinkti, ar esame surišami priverstinai? Kada ryšiai tampa pančiais ir kodėl vienoms jungtims nutrūkus, tie patys emocijų ir jausmų kanalai prisijungia prie kito? Pasikartojančios situacijos ir neišsprendžiami rebusai verčia ieškoti atsakymų viduje, rasti ryšį su savimi. Savasis „aš“ priešinasi, kapstosi vidinio pasaulio tamsoj, rėkia negirdimą melodiją, bando išsiveržti iš vidaus ir įsikibti išorės, įsikibti į ką nors stabilesnį, apčiuopiamesnį, nori pasislėpti minioj ir nebejausti vienatvės. Bet kaip rasti tą tikrąją jungtį? Kokiais jutimais vadovautis renkantis? Ar svarbus pirmas įspūdis, pirmas žvilgsnis, pirmas žodis? Kas lieka kai užsimerkiame ir užsikemšame ausis – uoslė, lytėjimas, nuojauta, instinktai, chemija? Žiūrovai tapo šio performanso-tyrimo dalimi, skambėjo Dainos Pupkevičiūtės muzika.

Kviečiame žiūrėti Alvydo Vaitkevičiaus (a.vaitkevicius@vkt.vdu.lt) fotoreportažą.