„Erasmus+“ studijos – patirtis, nepaliekanti abejingų

Jomantė Gedminaitė (21 m.) – VDU Italistikos ir romanų kalbų studijų programos trečio kurso studentė, teigia, kad dar nesutiko nei vieno studento, kuris gailėtųsi išvykęs studijų mainams pagal „Erasmus+“ programą. Galimybė studijuoti kitokios švietimo sistemos rėmuose bei pažinti pasaulį, autentiškas kultūras, suteikia galimybę visokeriopai praplėsti studijų metu sukauptas žinias bei įgyti  išsilavinimą, kuris iš pagrindų keičia pasaulėžiūrą ir leidžia tapti pasaulio piliečiu.

Kokiomis veiklomis užsiimdama geriausiai save realizuojate?

Būdama keturiolikos, nusprendžiau pradėti mokytis italų kalbą, nes norėjau ne tik paniūniuoti dainas, išgirstas per radiją, bet ir suprasti, ką žmonės šneka bei gebėti atsakyti. Vėliau būdama mokykloje dalyvavau organizacijos AIESEC projekte „Different cultures – one world“, kur daug bendravau su užsieniečiais ir supratau, kad man labai įdomi daugiakultūrinė aplinka. Pradėjau vis daugiau keliauti, kuo daugiau pamatydavau, tuo noras keliauti vis stiprėjo. Todėl ir pasirinkau kalbų studijas, tačiau tiesiog studijuoti – nuobodu. Tam tikrose srityse esu maksimalistė, norėjau pasinaudoti visomis universiteto privilegijomis, tad pasirinkau ir gretutines politikos mokslų studijas. Pažinti naujas kultūras ir keliauti – vieni iš mėgstamiausių mano užsiėmimų.

Kas paskatino pasiryžti išvykti „Erasmus+“ studijų mainams?

Jau pradėdama mokytis italų kalbos visiems sakiau: „Mokausi, nes važiuosiu studijuoti į Italiją“. Taip ir neišvažiavau, kol vieną dieną susimąsčiau, ko aš laukiu? Negi leisiu savo abejonėms, baimėms ir mintims „dar spėsiu“ nugalėti norą, sugalvotą dar prieš 6 metus? Tą pačią dieną užpildžiau anketą Erasmus+ studijoms. Tuo metu vyko papildoma atranka ir vietos buvo likusios tik Sasaryje, Sardinijoje, kadangi kitokio pasirinkimo neturėjau, ilgai nesvarsčiau. Užpildžiau, patekau, išvažiavau, nesigailiu.

Kodėl būtent Italija tapo Jūsų pasirinkta studijų kryptimi?

Būdama dešimties metų pirmą kartą išvykau į Italiją aplankyti ten gyvenančių giminaičių. Grįžau labai sužavėta šalies, ypatingai Romos grožio, itališkos virtuvės, kultūros ir kalbos. Nuo to laiko grįždavau į Italiją beveik kasmet. Esu „įsimylėjusi“ šią šalį, tad apie kitas kryptis net nemąsčiau, taip pat tikslas buvo patobulinti kalbos žinias, o tai galiu padaryti tik čia.

Kuo ypatinga Italija? Kokie įspūdžiai buvo vos nuvykus ir jau praleidus ten pusę metų? Ar nuomonė pasikeitė?

Galėčiau vardint ir vardint: klimatu, saulėtomis dienomis, šiluma, jūra, pasakišku maistu, kalba, draugiškais žmonėmis. Italijoje yra viskas: kalnai, jūra, kurortinės salos, maži viduramžių miesteliai, didžiuliai miestai, kaip Roma ar Milanas, architektūra, menas, o regionai visi tokie skirtingi. Nuomonė pabuvus ten pusę metų nepasikeitė, tačiau mano patirtis buvo kiek kitokia, nes Sardinijos sala labai smarkiai skiriasi nuo kontinetinės Italijos dalies, tiek kultūra, tiek kalba. Bet tuo džiaugiausi ir labai patariu rinktis Sasarį „Erasmus+“ studijoms, nes Sardinijos sala yra nuostabi. Tai ne „kontinentinė“ dalis, susisiekimas ne visada pigus, bet pačioje saloje yra daugybė išskirtinių vietų ir net viso „Erasmus+“ studijų laikotarpio neužtenka tam padaryti. Vietiniai gyventojai labai svetingi, mokytis nėra labai sunku. Sardiniją lengva pamilti, ypač jei žavi toks laiko praleidimas, kaip plaukiojimas jachta žydrame vandenyje, jūros gėrybių ragavimas bei galimybė pamatyti laisvėje plaukiojančius delfinus ir džiaugtis daugiau nei 300 saulėtų dienų per metus.

„Erasmus+“ studijoms išvykote ir antrą kartą, nepadariusi jokios pertraukos tarp studijų laikotarpių, kas lėmė Jūsų apsisprendimą vėl vykti studijuoti Italijoje, tik kitame universitete?

Mano tikslas – išmokti italų kalbą, o tam reikia laiko ir buvimo aplinkoje, kur tai valstybinė kalba, taip pat buvimas toli nuo namų moko savarankiškumo, padeda man suprasti, kur mano vieta, Lietuvoje ar užsienyje. Keliavimas – veikla kuri man labai patinka, o „Erasmus+“ programa leidžia pamatyti ir išmokti šitiek daug.

Ne kartą teko girdėti, kad „Erasmus+“ mainų studijos keičia jaunuolių gyvenimus. Kokia Jūsų patirtis?

Jei kyla klausimas ar vykti „Erasmus+“ studijoms, atsakymas – vykti, vykti ir dar kartą vykti. Kelionės, draugai iš įvairių pasaulio kampelių, „kitokios studijos“ užsienio kalbos įgūdžiai. Galbūt gyvenimo man nepakeitė (bent kol kas), bet tai tikrai viena geriausių patirčių, kurios niekada nepamiršiu. Atvyksti į nepažįstamą vietą, bet išvažiuodamas ten palieki dalelę širdies ir visada norisi grįžti, nes ta vieta tau tampa sava: žmonės, kurie tapo brangūs, prisiminimai, mėgstamos vietos.

Kokia patirtis, susijusi su Jūsų studijų mainų laikotarpiu užsienyje, asmeniškai Jums yra pati svarbiausia?

Negalėčiau kažko išskirti, studijos, kelionės saloje, draugai, darbas po „Erasmus+“ studijų, visos patirtys man suteikė labai daug. Mano tikslas buvo geriau išmokti italų kalbą, tai įgyvendinau per visas kitas patirtis – darbą, draugus, keliones.

Kokias pagrindines naudas Jums suteikė tarptautinių studijų patirtis?

Italų, anglų kalbų patobulinimas, savarankiškumas, kultūrinės žinios (bendraujant su studentais iš viso pasaulio), pažintis su kitokia švietimo sistema.

Ko palinkėtumėte studentams, kurie svarsto apie Erasmus+ studijų mainų galimybę?

Nebesvarstyti, nebedvejoti, o važiuoti! Aš irgi delsiau ir galvojau: aš dar nepasiruošus, bus sunku ten mokytis, viena nesusitvarkysiu, bijau, bet tai visiškai netiesa. Aš dar nesutikau nei vieno žmogaus, kuris gailėtųsi išvykęs „Erasmus+“ studijoms.