Diskutavo apie Lietuvos ir Lenkijos santykius

Rugsėjo 19 d. VDU Politikos mokslų ir diplomatijos fakultete (Gedimino g. 44) buvo atidaryta paroda ir vyko vieša ekspertų diskusija, kurios bus skirtos Lietuvos ir Lenkijos santykiams.

Fakulteto II a. fojė buvo atidaryta paroda „Česlovas Milošas. Poeto šimtmetis: ryšiai tarp Lietuvos ir Lenkijos“. 2014 m. Vytauto Didžiojo universitetas mini vieno žymiausių praėjusio šimtmečio poetų, Nobelio literatūros premijos laureato, VDU garbės daktaro, profesoriaus Č. Milošo mirties dešimtmetį. Parodos, skirtos poeto gyvenimui ir kūrybai, ekspoziciją sudaro jo nuotraukos, kūrinių fragmentai, jų vertimai į lietuvių kalbą.

„Paroda simbolizuoja Č. Milošo istorinės kelionės laike ir erdvėje etapą, poetinę piligrimystę ir tėvynės ieškojimą“, – pabrėžė VDU Adomo Mickevičiaus klubo ir tarptautinio projekto „Lietuvos ir Lenkijos santykių dinamika“ vadovas Mindaugas Norkevičius.

Parodą atidarė Lenkijos instituto Vilniuje direktorė dr. Małgorzata Kasner ir VDU Politikos mokslų ir diplomatijos fakulteto prodekanas doc. dr. Linas Venclauskas. Dr. M. Kasner pabrėžė poeto svarbą ne tik literatūroje, bet visų pirma socialiniame ir politiniame kontekste. Jos teigimu, poeto mąstymas turėtų jungti lietuvius ir lenkus bei tapti natūralia apsauga nuo visų rūšių nacionalizmų ir atminties represijos.

Tą pačią dieną VDU Politikos mokslų ir diplomatijos fakultete (Gedimino g. 44-202) vyko vieša ekspertų diskusija (angl. panel discussion) „Lietuva ir Lenkija: kaimynai, partneriai ir draugai?“. Diskusijoje dalyvavo prof. Tomas Venclova, prof. Vytautas Landsbergis, prof. habil. dr. Algis Kalėda (Vilniaus universitetas/Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas), prof. dr. Antanas Kulakauskas (VDU). Renginį moderavo doc. dr. Andžėjus Pukšto (VDU). Diskusija vyko lietuvių kalba.

Anot VDU Politologijos katedros vedėjo docento dr. Andžėjaus Pukšto, diskusijos metu siekta įvertinti Lietuvos ir Lenkijos dvišalius santykius – aptariant vykdomą valstybių užsienio politiką, strateginės partnerystės plėtrą, tautinių mažumų ir kultūros vaidmenį.

Parodą ir ekspertų diskusiją organizavo VDU Adomo Mickevičiaus lenkų kalbos ir kultūros klubas kartu su Lenkijos Respublikos ambasada Vilniuje, Lenkijos institutu Vilniuje, VDU Politologijos katedra ir VDU Užsienio kalbų institutu.

Kviečiame žiūrėti Luko Motiejūno (l.motiejunas@vkt.vdu.lt) videoreportažą ir Jono Petronio (j.petronis@vkt.vdu.lt) fotoreportažus.