Bibliotekoje – JAV profesorių dovanotos knygos

Vytauto Didžiojo universiteto biblioteką pasiekė prof. Peterio Reddaway’aus ir prof. Andrew Blane’o knygų kolekcijos apie Rusijos, Tarybų Sąjungos istoriją ir politiką, žmogaus teises, Rusijos intelektualinę ir kultūrinę istoriją, tarybinės psichiatrijos represinį vaidmenį. Šių profesorių asmeninių kolekcijų dovaną universitetui inicijavo prof. Robertas Van Vorenas ir Politikos mokslų ir diplomatijos fakulteto dekanas prof. Šarūnas Liekis.

Prof. Peteris Reddaway’us VDU dovanojo maždaug 6000 knygų, žurnalų, bukletų ir atspaudų, skirtų tiek mokslininkams, tiek plačiam skaitytojų ratui. Kolekcijos temos: Rusijos istorija iki 1917 m.; sovietų istorija ir politika; posovietinė politika (daugiausia Rusijos); Rytų Europa, Kinija ir žmonių teisės. Ypač vertingą kolekcijos dalį sudaro knygos, paskelbtos rusų kalba už TSRS ribų sovietiniu laikotarpiu ir paskelbtos pačioje TSRS M. Gorbačiovo valdymo metais (1985–1991).

Peteris Reddaway’us yra politikos mokslų ir tarptautinių reikalų profesorius emeritas George’o Washingtono universitete Vašingtone, D.C. ir Europos, Rusijos ir Eurazijos studijų instituto narys. Jo specializacija – šiuolaikinė Rusijos politika. Pradėjęs dėstyti 1989 m., 2004 m. jis atsistatydino ir nuo tada praleidžia daugiau laiko atlikdamas tyrimus, rašydamas kaip laisvai samdomas dėstytojas ir konsultantas. P. Reddaway’us yra daugelio knygų, iš kurių dvi laimėjo apdovanojimus, autorius, bendraautorius ar redaktorius. Profesorius yra konsultavęs vyriausybes, vyriausybių vadovus, žiniasklaidos organizacijas ir verslo kompanijas JAV, D. Britanijoje, Kanadoje, Australijoje, Kinijoje ir Pietų Korėjoje bei liudijęs JAV Kongreso komitetuose, dalyvavęs TV ir radijo programose.

Prof. Andrew Blane’as universitetui dovanojo kolekciją, kurioje – daugiau kaip 500 knygų rusų ir anglų k. apie Rusijos intelektualinę ir kultūrinę istoriją, sovietų kultūrą, religiją komunistinėse šalyse ir sovietų psichiatrijos represinį vaidmenį.

Andrew Blane’as yra istorijos profesorius Lehmano koledže Niujorko universitete. Jis daug metų buvo „Amnesty International“ narys, 1979–1981 m. – tarptautinio vykdomojo komiteto viceprezidentas. Profesorius A. Blane’as buvo vienas iš devynių „Amnesty International“ atstovų, kurie 1977 m. vyko į Stokholmą atsiimti šiai organizacijai paskirtos Nobelio taikos premijos. Už darbą „Amnesty International“ A. Blane’as gavo Jungtinių Tautų prizą už veiklą žmogaus teisių srityje. Profesoriaus moksliniai interesai apima Rusijos istoriją, ypač religiją Rusijos kultūroje, Rusijos intelektualinę ir kultūros istoriją. Jis yra paskelbęs 5 knygas ir daug straipsnių.