Aukštųjų kursų 90-metis suvienijo Kauno akademinę bendruomenę

Sausio 27 dieną Kauno universitetai iškilmingai minėjo Aukštųjų kursų įkūrimo jubiliejų. Šie kursai, atsiradę prieš 90 metų Lietuvos šviesuolių pastangomis, davė pradžią visoms Laikinosios sostinės aukštosioms mokykloms – Kauno medicinos, Kauno technologijos, Lietuvos žemės ūkio,  Vytauto Didžiojo universitetams, Lietuvos kūno kultūros ir Lietuvos veterinarijos akademijoms.

Pasak VDU rektoriaus prof. Zigmo Lydekos, Aukštųjų kursų įkūrimas – tai nuoširdaus darbo, atkaklumo ir tikėjimo idėja pavyzdys, iš kurio įkvėpimo semiasi ir VDU bendruomenė.

„Veikdamas nepalankiomis sąlygomis, stokodamas patalpų ir priemonių, Lietuvos intelektualinis elitas vis dėlto atliko nepaprastai reikšmingą darbą – sukūrė pagrindus nacionalinio universitetui steigimui. Aukštasis mokslas įprasmina tautos pažangą, tobulėjimą, laisvą kūrybinę mintį, be jo negali sėkmingai gyvuoti tautos ir valstybės", – sakė Z. Lydeka.

Aukštųjų kursų įkūrimo 90-mečio iškilmės prasidėjo istorinėje vietoje – toje pačioje salėje, kurioje 1920 m. sausio 27 d. buvo pasirašytas Aukštųjų kursų įkūrimo aktas. Dabar čia įsikūrusi viena seniausių šalies mokyklų – Kauno Maironio gimnazija. Ant turtingą istorinę praeitį turinčios mokyklos fasado buvo atidengta ir pašventinta atminimo lenta, skirta Aukštųjų kursų įkūrimui pažymėti.

KTU Centrinių rūmų I aukšto fojė (K. Donelaičio g. 73) buvo atidaryta nauja muziejinė ekspozicija „Nuo Aukštųjų kursų – iki Kauno technologijos universiteto“. Šią sukaktį menančių istorinių eksponatų bus galima rasti ir VDU istorijos menėje, kuri atvers duris vasario 11 d.

Iškilmių pabaigoje Kauno aukštųjų mokyklų rektoriai pasirašė susitarimą, kuriuo įsipareigojo stiprinti Kauną kaip akademinį miestą, tęsti Lietuvos mokslo pirmtakų sambūrio kūrybinę mintį.

Prie minėjimo aktyviai prisidėjo ir Kauno studentija.  Visų šešių Kauno aukštųjų mokyklų studentų atstovybių iniciatyva parengta paroda „Kauno aukštojo mokslo bendruomenės pasiekimai“. Sausio 27–31 dienomis ją galima apžiūrėti Kauno Rotušės aikštėje.

Plačiau apie Aukštųjų kursų įkūrimo istoriją bei kitus jubiliejui skirtus renginius skaitykite čia.

Taip pat kviečiame žiūrėti video reportažą „VDU: istorija ir dabartis“, kuriame išsamiai pristatoma universiteto raida nuo Aukštųjų kursų įkūrimo iki šių dienų.