Atvira paskaita apie interaktyvaus teatro kūrybines galimybes

Spalio 26 d., penktadienį, 13.30 val., VDU Menų fakultete (Muitinės g. 7-207) teatro festivalis NAMAS NR. 1 surengs atvirą paskaitą. Jos metu festivalyje besisvečiuojantis čekų režisierius Howard Lotker ir aktorė, performansų atlikėja Daniela Voračkova pasidalins mintimis apie įvertinto ir interaktyvaus teatro kūrybines subtilybes bei atskleis projekto „NaMIE /at HoME” užkulisius.

Pasirodymo „NaMIE /at HoME”  kūrybinis procesas – tai meniniu tyrimu paremtas siužeto ir dramaturgijos kūrimas. Svečiai iš Čekijos spektaklį kuria pasitelkdami konkretaus namo istoriją, žmones, kurie ten gyvena ir gyveno, neaplenkdami kaimynų bei kitų to rajono gyventojų. Ši tyrimo medžiaga – tai pasirodymo dramaturgija, įdėmus žvilgsnis pro padidinamąjį stiklą į žmogaus kasdienybę, jo rutiną, į tai, kas vyksta kiekvieną dieną mūsų namuose ir mūsų gyvenimuose.

Spektaklis 2006 m. buvo pirmą kartą apdovanotas „Metų projekto“ nominacijoje „Příští vlna“/„Nauja banga“ Čekijoje. Jis susilaukė daug palankių kritikų vertinimų tiek dėl inovatyvios turinio ir formos sąveikos, tiek dėl gana neįprasto žiūrovo įsitraukimo į patį pasirodymą. Pasirodymas neturi ketvirtosios teatro sienos, nejaukios tylos ar scenos, skiriančios aktorius ir žiūrovus. Čia visi tampa veiksmo dalyviais ir kūrėjais, sekančiais žmogaus gyvenimo ciklo istoriją, kuri atskleidžiama name.

Apie paskaitos dalyvius

Howard Lotker – trupės „HoME” (Čekija) įkūrėjas ir režisierius. Daugiausia kuriantis interaktyvų teatrą, domisi teatro pritaikymu viešose erdvėse, pasitelkiant meninio tyrimo techniką ir pan. Kartu su trupe „HoME“ jau aplankė tris žemynus, kuriuose rodė savo pasirodymus, dėstė ir dalinosi savo įgūdžiais kūrybinėse dirbtuvėse. H. Lotker yra Prahos teatro universiteto (DAMU) Alternatyvaus ir lėlių teatro katedros performanso programos vadovas, kurio specializacija yra Anne Bogart metodologija ir kolektyvinio teatro technikos, formos bei teorijos.

Daniela Voračkova – aktorė, performansų atlikėja, dramaturgė, prodiuserė, viena iš Čekijos fizinio ir mimų teatro „Alfred ve dvoře” įkūrėjų. Taip pat prisidėjo prie teatro trupių „Secondhand Women“ ir „Stage Code“ įkūrimo. Ne vienas Danielos darbas buvo rodomas Nacionaliname Prahos teatre, taip pat meninininkė dažnai rengia turus po Europą kartu su teatrais „Vosto5’s Dechovka“ ir „Forman Brother’s Theater’s Deadtown“ teatrais.

Apie teatro festivalį „Namas Nr. 1“

Spalio 25-26 dienomis festivalis prasidės čekų režisieriaus Howard Lotker, čekų trupės „HoME“ ir Lietuvos kūrėjų premjera „NaMIE…bėga gyvenimas”. Šis interaktyvus pasirodymas – tai unikalus pasakojimas apie namą, kuriame vyksta festivalis. Jame susipina prieš beveik pusę amžiaus gyvenusių, žymių iliustratorių Tarabildų bei naujojo šeimininko, P. Mažylio gimdymo namų vadovo Tomo Biržiečio šeimos istorijos, kurių herojai leidžiasi į paslaptingą devynių mėnesių kelionę.

Spalio 27 d., šeštadienis, bus skirtas visai šeimai: name įsikurs režisierės Saulės Norkutės interaktyvi teatrinė instaliacija vaikams „Kaltūnas“. Paskutiniąją festivalio dieną, sekmadienį, svečiuosis „Pojūčių teatro“ laboratorija „Tense In Sense“. Šis teatrinis eksperimentas yra pritaikytas specialiai namo erdvėms ir jo istorijai, atsižvelgiant ne tik į žmonių, bet ir pastato atsiminimus. Spektaklio dalyviai, kuriems bus užrištos akys, pateks į praėjusius amžius ir vidinius namo gyventojų pasaulius, keliaus laiku visais pojūčiais.

Festivalį finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Kauno miesto savivaldybė.

Daugiau informacijos apie festivalį