Attila Mong paskaitoje – apie prieštaringą vengrų žiniasklaidos įstatymą

Balandžio 14 d., ketvirtadienį, 13 val. 15 min., Vytauto Didžiojo universitete (S. Daukanto g. 28–206) vyks Viešosios komunikacijos katedros ir „Transparency International“ Lietuvos skyriaus rengiama paskaita, kurią ves vienas žymiausių Vengrijos tiriamosios žurnalistikos atstovų, Pulitzerio apdovanojimo laureatas Attila Mongas.

Svečio paskaita „Ar naujasis Vengrijos žiniasklaidos įstatymas reiškia žiniasklaidos laisvės suvaržymų pradžią Rytų Europoje?“ yra iniciatyvos „Žurnalistų pusryčiai“ renginys.

Protestuodamas prieš 2010 m. gruodžio 21 d. priimtą naująjį Vengrijos žiniasklaidos įstatymą, A. Mongas Vengrijos viešojo radijo „MR1-Kossuth“ laidos „180 minučių“ tiesioginės transliacijos metu paskelbė tylos minutę. Po šios iniciatyvos žurnalisto darbas „MR1-Kossuth” radijuje buvo suspenduotas, jam pradėta drausminė byla. Tarptautinės žiniasklaidos pavadintas „retenybe tarp Vengrijos žurnalistų” Attila Mong pasakos apie naująjį Vengrijos žiniasklaidos įstatymą, plačiai kritikuojamą už plačius spaudos laisvės suvaržymus.

Paskaitoje bus kalbama, kodėl naujasis žiniasklaidos įstatymas susilaukė tokios didelės Vengrijos ir tarptautinės žiniasklaidos bei tarptautinių žurnalistų organizacijų kritikos. Mongas taip pat aptars naujojo įstatymo sukeltas pasekmes Vengrijos žiniasklaidai. Kitas opus paskaitos klausimas – ar žodžio laisvės suvaržymus įsivedanti šalis rizikuoja tapti „bloguoju pavyzdžiu“ kitoms demokratinėms šalims ir reiškia platesnės cenzūros bangos pradžią regione.

Renginys vyks anglų kalba.

Attila Mong yra Vengrijos žurnalistas, mokymų žurnalistams vedėjas ir visuomenininkas, dirbęs Vengrijos nacionalinės televizijos ir radijo laidų redaktoriumi ir reporteriu, verslo savaitraščio „Figyelő” reporteriu ir redaktoriumi, “Der Spiegel” grupei priklausančio verslo žurnalo “Manager Magazin” vyriausiuoju redaktoriumi ir kitose pareigose. 2000–2010 metais Attila vedė tiesioginio eterio laidas Budapešte įsikūrusioje radijo stotyje “Inforadio”, nuo 2010 m. jis veda trijų valandų trukmės tiesioginio eterio laidą “180 minučių” viešojo Vengrijos radijo stotyje “MR1-Kossuth”. Parašęs knygą apie vieną iš didžiausių Vengrijos bankų skandalų, vykusių XXI-ojo amžiaus pradžioje, 2004 m. Attila Mong tapo Pulitzerio garbės apdovanojimo laureatu.

2010 m. gruodžio 21 d. Vengrijoje buvo priimtas naujas žiniasklaidos įstatymas, susilaukęs kritikos už itin didelės politinės žiniasklaidos kontrolės įtvirtinimą, suteikiant dideles galias valstybinei žiniasklaidos priežiūros institucijai, kurios pirmininkas galės skirti didžiules baudas už “nesubalansuoto turinio” medžiagos publikavimą bei viešosios moralės pažeidimus. Tarnyba taip pat disponuoja teise uždaryti reikalavimų nesilaikančias žiniasklaidos priemones. Pagal naująjį įstatymą, žurnalistai nebeturės teisės neatskleisti savo šaltinių, jei bus manoma, kad neatskleidimas gali kelti grėsmę nacionaliniam saugumui. Nuo 2011 metų sausio 1 dienos pirmininkavimą Europos Sąjungos tarybai perėmusi Vengrija tarptautinės bendruomenės buvo kritikuota dėl demokratinių principų nepaisymo ir autokratinių tendencijų.