Aptars išeivijos diplomato Antano Liutkaus kūrybą

Adamkaus biblioteka-muziejus

Gegužės 6 dieną, 13 val. 30 min. prieš savaitę po pastato rekonstrukcijos atidarytoje Prezidento Valdo Adamkaus bibliotekoje-muziejuje (S. Daukanto g. 25) vyks diskusija „Lietuvių diplomatų kūryba egzilyje: Antano Liutkaus atvejis“.

Anot organizatorių, Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Lietuvių išeivijos instituto, diskusija atlieka ir istorinės atminties funkciją, kuomet yra prisimenami svarbiausi egzilyje gyvenę lietuvių diplomatai.

Valdo Adamkaus biblioteka-muziejus įsikūrė VDU Lietuvių išeivijos instituto pastate. Pasaulio lietuvių bendruomenės menėje Antano Liutkaus kūrybą aptars menotyrininkė Rasa Žukienė, literatūrologė Dalia Kuizinienė, istorikė Asta Petraitytė-Biredienė, Antano Liutkaus sūnus, buvęs  Prancūzijos lietuvių bendruomenės tarybos pirmininkas – Perkūnas Liutkus. Diskusiją moderuoja VDU profesorius, istorikas, Lietuvių išeivijos instituto direktorius Egidijus Aleksandravičius.

Antanas Liutkus tarpukario Lietuvos ir išeivijos diplomatas, teisininkas ir dailininkas. 1931 m. baigė VDU Teisės fakultetą. 1936 metais paskirtas Lietuvos pasiuntinybės Paryžiuje atašė. Kaip dailininkas pradėjo garsėti 1945 m., tapdamas nuolatiniu prancūzų moderniojo meno parodų dalyviu. Beveik po dešimtmečio, 1954 m., Antanas Liutkus savo parodą surengė ir Paryžiuje.

Prancūzijos lietuvis P. Liutkus prisimena, kad tėvas A. Liukus daugiausiai tapė Viduržemio jūrą ir portretus. 1940 m. vokiečiams okupavus Baltijos šalis buvo sustabdyta ir Baltijos šalių ambasadų veikla Prancūzijoje. Tuomet A. Liutkus su žmona Janina persikėlė į Pietų Prancūzijos miestelį Vilfranšą, netoli Viduržemio jūros kurorto Nicos. Dėl šios priežasties Antano Liutkaus kūryboje vyravo jūros peizažai.