Vaikas lietuvių pasakose ir sakmėse: palikuonis ir ypatingas žmogus (Etnologija 07 H)

• VardasJurgita
  • PavardėMacijauskaitė-Bonda
  • Vadovasprof. habil. dr. Bronislova Kerbelytė
  • Data2009-11-20
  • KryptisEtnologija

Anotacija

Disertacijoje analizuojamos lietuvių mitologinės sakmės, stebuklinės ir novelinės pasakos ar atskiri šių žanrų kūrinių elementarieji siužetai, kuriuose vaikai veikia kaip aktyvūs personažai – herojai – arba yra aptinkami pasyvių personažų arba objektų vaidmenyje. Disertacijos tikslas – analizuojant įvairiarūšę folkloro ir etnografinę medžiagą iškelti pasakose bei sakmėse atsiskleidžiantį požiūrį į vaikus ir parodyti liaudies kūryboje propaguojamą suaugusiųjų elgesį / santykius su vaikais. Darbe taikyti analitinis aprašomasis ir lyginamasis istorinis metodai bei remtasi B. Kerbelytės „Lietuvių pasakojamosios tautosakos kataloge“ pateiktais struktūrinės-semantinės tekstų analizės rezultatais – pasakų ir sakmių struktūrų aprašymais bei elementariųjų siužetų klasifikacija. Tyrimas parodė, kad: 1) stebuklinių pasakų elementariuosiuose siužetuose kūdikio gimimo priežastimi laikomi magiški veiksmai sietini su realiais reprodukcijos procesais ir simbolinio mąstymo tradicija; 2) palikuonių sveikatą liaudišku supratimu lėmę (būsimųjų) tėvų veiksmai ir gebėjimas išvengti kenksmingo maginio poveikio; 3) archajinėje pasaulėžiūroje kūdikis, mažas vaikas ir vaikas su tam tikromis raidos anomalijomis laikyti artimais anapusiniam pasauliui; 4) nuostatos dėl vaikų su įgimtais raidos defektais priežiūros kito ir, artėjant prie mūsų laikų, humaniškėjo; 5) novelinėse pasakose aptinkamo išmintingo kūdikio vaizdinio savitumą lėmė sakmių ir viduramžių literatūros sąveika bei iš Biblijos žinomo karaliaus Saliamono išminties idealizavimas.

Išsamiau