Magija kaip universali patirtis: Lietuvos studentų tyrimai XXI a. pr. (Etnologija 07 H)

• VardasEglė
  • PavardėSavickaitė
  • Vadovasdoc. dr. Dalia Senvaitytė
  • Data2013 08 30
  • KryptisEtnologija

Anotacija

Magijos samprata moksliniame diskurse neišvengiamai atskleidžia ne tik mokslininko ar tiriamos visuomenės sampratas, bet ir išryškina perskyras. Taip atsiranda poreikis plėsti sampratos ribas, telkiantis ne tik į praktinę magijos pusę, bet ir į bendrus maginės pasaulėžiūros aspektus. Šiuo tyrimu, remiantis Lietuvos studentų magijos ir religijos sampratomis, maginėmis-religinėmis praktikomis, antgamtinio pasaulio suvokiniais, patirtimis, siekiama atskleisti magijos supratimo įvairovę. Išanalizavus studentų magijos ir religijos sampratas, studentams būdingas magines-religines praktikas, atskleidžiamos studentams būdingiausios magijos ir religijos sampratos, maginių-religinių praktikų ypatumai. Disertacijoje tiriamos ne tik studentų magijos ir religijos sampratos, maginės-religinės praktikos, bet ir antgamtinio pasaulio patirtys ir suvokiniai, kuriuose magija atsiskleidžia kaip bendražmogiškos pasaulėžiūros dalis. Tokiame kontekste išryškėja magijos suvokimo dualizmas – atsispindi du skirtingi jos matymo būdai. Viena vertus, magija atsiskleidžia kaip į tikslą orientuotų praktikų, veiksmų visuma. Kita vertus, studentų maginėse-religinėse praktikose atsispindintys antgamtinio pasaulio suvokiniai, antgamtinio pasaulio patirtys atskleidžia magiją kaip prisidedančią prie žmogaus pasaulėžiūros formavimosi.

Raktiniai žodžiai: studentai, magija, religija, maginės-religinės praktikos, antgamtinio pasaulio patirtys.

Išsamiau