Augančio einamosios sąskaitos deficito rizikingumą šaliai lemiančių veiksnių vertinimas ekonomikos augimo kontekste (Ekonomika 04 S)

• VardasLina
  • PavardėGaršvienė
  • Vadovasdoc. dr. Mindaugas Dapkus
  • Data2013 06 26
  • KryptisEkonomika

Anotacija

Dėl intensyvėjančios prekybos ir finansinių išteklių perskirstymo šalims tampant vis labiau integruotoms, einamosios sąskaitos deficitas šalyse stipriai išaugo. Pavienėse šalyse vidutiniai metiniai augančio einamosios sąskaitos deficito dydžiai vertinant paskutinį dešimtmetį siekia 20 % nuo BVP lygį ar net daugiau. Šalims integruojantis į pasaulinę rinką, tampa itin aktuali ne tik augančio einamosios sąskaitos deficito problema, bet ir jo rizikingumo ekonomikos augimo požiūriu vertinimas. Einamosios sąskaitos deficito negalima suabsoliutinti ir teigti, kad ekonomika yra silpna, tačiau augantys einamosios sąskaitos deficito mastai gali sukelti neigiamas pasekmes šalies ekonomikos augimui. Pripažįstama, jog augančio einamosios sąskaitos deficito rizikingumą šalies ekonomikos augimui gali paaiškinti skirtingos jį lėmusios priežastys. Tai lėmė, kad paskutiniame dešimtmetyje augančio šalių einamosios sąskaitos deficito ir jo rizikingumo vertinimo problema tapo aktualiu ekonominių ir politinių diskusijų objektu.

Disertaciniame darbe apibrėžiama augančio einamosios sąskaitos deficito rizikingumo šaliai samprata ir šios problemos vertinimo poreikis. Išskiriami einamosios sąskaitos deficito augimą šalyje lemiantys ir jo rizikingumą šaliai aiškinantys veiksniai. Apibendrinami atlikti einamosios sąskaitos deficito vertinimo moksliniai tyrimai, įvertinti jų metodologiniai aspektai ir ribotumai. Parengtas modelis, kuris leidžia įvertinti augančio einamosios sąskaitos deficito rizikingumą šaliai lemiančius veiksnius ekonomikos augimo sulėtėjimo požiūriu. Atliktas veiksnių, lemiančių augančio einamosios sąskaitos deficito rizikingumą šaliai, vertinimas ekonomikos augimo sulėtėjimą (ne)patiriančių šalių grupėse. Tyrimu nustatyta, kad stipriausiai augančio einamosios sąskaitos deficito rizikingumas šalyje priklauso nuo namų ūkių vartojimo, vidaus investavimo, realaus efektyvaus valiutos kurso pokyčių.

Išsamiau