Pradedamas VDU 25-mečiui skirtas laidų ciklas

„Universitetai visais laikais buvo savotiškos žinojimo salos. Salos, kuriose intelektas ir mokslo kultūra padeda žmonijai geriau įsikurti gamtoje – net jei toji gamta yra mūsų pačių sąmonė ar mūsų pačių kūnas. Pasitelkus intelektą, idėjų pasaulis transformuojasi į daiktų pasaulį ir tokiu būdu tampa visiškai realus,“ – pristatydamas šią „Alchemijos“ laidą, sako jos vedėjas, VDU dėstytojas Rytis Zemkauskas.

„Universitetas kaip kultūra” – tai pirmoji laida iš ciklo, skirto Vytauto Didžiojo universiteto atkūrimo 25-erių metų jubiliejui. Šiose laidose bus kalbama apie intelekto, akademinės kultūros ir universiteto reikšmę šiuolaikinio žmogaus tapatybės paieškose.

Rytis Zemkauskas apie VDU 25-mečiui skirtą laidų ciklą

„Alchemija“, o ypač naujoji laidos inkarnacija – „Alchemija. VDU karta“ drąsiai gali būti pavadinta intelektualiausia TV laida šiandieninėje Lietuvos televizijų padangėje. Prasidėjusi prieš ketverius metus kaip kultūrologinis eksperimentas bei bandymas sulydyti modernaus pasaulio fragmentus į žiūrovišką audinį, „Alchemija“ palengva tapo konceptualiu TV produktu. Partneriavimas su Vytauto Didžiojo Universitetu logiškai užbaigė lydymo procesą ir suteikė jam paskutinę – akademinę dimensiją.

Sakysite: per daug sudėtingų žodžių? To mes siekiame sąmoningai! „Alchemija“ yra bene vienintelis TV projektas, kuris nemėgina paprastinti pasaulio, o mato ir pateikia jį su visais žavingais sudėtingumais. Tuo pačiu niekada nepamirštant, kad nuo perdėm sudėtingo iki juokingo – vienas žingsnis.

Vytauto Didžiojo universitetas šiemet švenčia savo atkūrimo 25-metį. Tad laidų ciklas, skirtas laidos partnerio jubiliejui – natūralus žingsnis, pasinaudojant milžinišku intelektualiniu VDU potencialu, pažvelgti į, prof. L. Donskio žodžiais tariant, modernybės konfigūracijas.

Pirmoji laida „Alchemija LVI. Universitetas kaip kultūra“ jau pasirodė eteryje. Joje kalbama epie universitetą kaip mokymosi, pažinimo kultūrą, kaip terpę, kurioje sukuriama kūrybos atmosfera. Tai – idėjų laida. Ne veltui ją pradeda fragmentas iš garsaus sociologo Zigmunto Baumano paskaitos apie kultūros ir gamtos ryšį.

Antroji ciklo laida „Alchemija LVIII. Intelektas ir laisvė“ tęs pradėtas temas, parodant, kaip mokymosi ir žinių kultūra, kūrybinė terpė padeda sukurti mokslo, politikos ir kultūros vertybes, o taip pat asmeninę bei valstybių laisvę.

Trečioji ciklo laida „Alchemija LX. 25“ apibendrins universiteto dvasią – artes liberales principus ir humanitarinės kultūros vaidmenį 21-ojo amžiaus visuomenėje.

Galiausiai ketvirtąją ciklo laidą „Alchemija LXII. Nano“ ketiname skirti ateičiai, kuri gimsta čia ir dabar. Moderniausi universiteto projektai, rytojaus naujienos.

„Alchemija“ yra gyvas televizijos projektas, kuriamas čia ir dabar. Todėl labai gali būti, kad šiomis laidomis nebus apsiribota ir pakeliui bus surasta kitų temų, padedančių aiškintis sudėtingą, prieštaringą, niekada iki galo neaiškų, tačiau kaip tik dėl to ir be galo žavingą pasaulį.