Akademiniame seminare – apie kaltės fenomeną

Vasario 7 d., penktadienį, 11 val. Prezidento Valdo Adamkaus bibliotekoje-muziejuje (S. Daukanto g. 25, III a.) vyks akademinis seminaras „Kaltės fenomenas ir problema“. Renginio organizatoriai – Europos Parlamento narys prof. Leonidas Donskis, Vytauto Didžiojo universiteto mokslinis žurnalas „Darbai ir dienos“ ir VšĮ „Prezidento Valdo Adamkaus biblioteka-muziejus“.

Seminaro metu susibūrę skirtingų mokslo sričių atstovai dalinsis savo įžvalgomis apie daugelį kaltės aspektų. Į kaltės problemą bus bandoma ne tik pažvelgti pro filosofijos, psichologijos, sociologijos ir teologijos prizmę, bet sykiu aptarti, kaip šis reiškinys veikia politinėje sferoje tiek Lietuvoje, tiek ir visoje Europoje.

Vienas renginio organizatorių ir pranešėjų, europarlamentaras prof. Leonidas Donskis, kaltę nusako kaip vieną iš moderniojo moralinio ir politinio jautrumo reiškinių, kuris turi rimtų pasekmių užsienio ir vidaus politikai, tarptautiniams santykiams ir taikos procesams. „Kaltė nėra tik teologijos, psichologijos, psichiatrijos ir etikos fenomenas. Ji neatsiejama nuo moderniojo sąmoningumo, socialinės kritikos ir net viso demokratinio bei pilietinio jautrumo, kaip sudėtingos ir moderniąją politiką bei visuomenę kuriančios visumos“, – paaiškino filosofas.

Pasak prof. L. Donskio, seminaro idėja gimė jo ir VDU Lietuvių išeivijos instituto direktoriaus, Istorijos katedros profesoriaus Egidijaus Aleksandravičiaus pokalbių metu – visų pirma aptariant istoriko publikaciją apie kaltę kaip Europos riboženklį.

Pranešimų pagrindu parengtos mokslinės publikacijos bus išspausdintos mokslo žurnalo „Darbai ir dienos“ 61-ajame numeryje, kurį planuojama išleisti šių metų vasaros pradžioje.

Programa

Laikas Pranešimas
11.00–12.30 Seminaro atidarymas. Moderatorius – prof. Egidijus Aleksandravičius
Gintautas Mažeikis. „Kita kaltė ir prisikėlimas: T. Abuladzės „Atgailos“ reinterpretacija“
Arūnas Germanavičius. „Kaltė, psichiatrija ir sveikimas: medicinos, psichologijos ir sociologijos aspektai“
Jurga Jonutytė. „Kaltė anapus kaltinimų, arba Holokausto atmintys Lietuvos miesteliuose“
12.30–12.45 Kavos pertrauka
12.45–15.00 Moderatorius – prof. Gintautas Mažeikis
Šarūnas Liekis. „Kaltė ir tapatybės politika Lietuvoje“
Leonidas Donskis. „Kaltės politika ir atgailaujanti valstybė: pigūs retorikos triukai ar XXI amžiaus politinė tikrovė?“
Egidijus Aleksandravičius. „Kaltė kaip Europos politinis ir moralinis riboženklis“

Daugiau informacijos apie seminarą teikia Arūnas Antanaitis (el. paštas a.antanaitis@hmf.vdu.lt, tel.: +370 687 72805).