A. Mickevičiaus klubo narių vizitas Krokuvoje

VDU Adomo Mickevičiaus lenkų kalbos ir kultūros klubo nariai spalio 16 – 20 d. lankėsi senojoje Lenkijos sostinėje – Krokuvoje. Autentiškame ir trečiajame pagal dydį Lenkijos mieste išvykos dalyviai apžiūrėjo istorines įdomybes: senamiestį, sakralinės architektūros šedevrus ir vieną seniausių universitetų Europoje.

Ekskursija Krokuvoje prasidėjo nuo turo po senamiestį. Pirmiausia, klubo nariai aplankė vieną didžiausių Europoje turgaus aikščių, kurios centrą puošia renesanso stiliaus halė – Sukiennice. Šalia jos stovi paminklas romantizmo literatūros autoriui – poetui Adomui Mickevičiui. Turgaus aikštė apsupta istorinių pastatų ir bažnyčių: iš išorės ir vidaus dalyviai apžiūrėjo Šv. Marijos baziliką, kurią puošia Vito Stvošo sukurtas iš medžio drožinėtas altorius, taip pat Rotušės bokštą, Floriono vartus, Barbakaną.

Lankytasi ir Vavelio kalvoje, ant kurios stovi karališkoji pilis ir gotikinio stiliaus katedra. Šis pastatų kompleksas – buvusi Lietuvos ir Lenkijos karalių rezidencija. Išvykos dalyviai turėjo galimybę apžiūrėti Slibino urvą ir jo skulptūrą, kurie siejami su miesto įkūrimo legenda. Istorinis Krokuvos centras, jungiantis senamiestį, Kazimiero rajoną ir Vavelį, yra įtrauktas į UNESCO Pasaulio kultūros paveldo sąrašą. A. Mickevičiaus klubo nariai lankėsi seniausiame Lenkijoje Jogailos universitete, jo komplekso pastatuose, apžiūrėjo vieną seniausių ir didžiausių bibliotekų Lenkijoje.

Vakarinio turo po miestą metu ekskursijos dalyviai aplankė popiežiaus Jono Pauliaus II mokymosi vietas, apžiūrėjo paminklą, vėliau vaikščiojo Kazimiero kvartale. „Didelį įspūdį paliko Kazimiero kvartalas, kuris nuo XV a. pabaigos buvo pagrindinė žydų gyvenamoji vieta Krokuvoje. Šiandien jame gyvena tik pusantro šimto žydų, tačiau kvartalas vis dar išsiskiria savo unikalumu ir gyvybingumu. Čia galima ne tik grožėtis sinagogų architektūra, apžiūrėti Žydų muziejų ar istorines kapines, bet ir apsilankyti tradiciniame turgelyje, užeigoje ar karčemoje. Po Nepriklausomybės atkūrimo šioje vietoje buvo nufilmuota drama „Šindlerio sąrašas“ – apie holokaustą ir sunkią žydų egzistenciją Antrojo pasaulinio karo metais“, – teigia A. Mickevičiaus klubo valdybos narė Gintarė Lukoševičiūtė.

Krokuva žavi visus savo įspūdinga architektūra ir įdomia istorija, tačiau naktinio turo po senamiestį metu buvo galima išgirsti ne tik gražių pasakojimų ir legendų, bet ir tamsiųjų miesto paslapčių. Miesto gidas atskleidė šiurpias istorijas apie Krokuvą viduramžiais, kankinimo įrankius kaltinamiesiems, vienuolę nimfomanę bei XX a. serijinių miesto žudikų gąsdinimo ir žudymo metodus.

A. Mickevičiaus lenkų kalbos ir kultūros klubo vadovas Mindaugas Norkevičius priduria, kad istorinėje Lenkijos sostinėje yra daugybė lankytinų vietų, tarp kurių labiausiai išsiskiria senamiestis, Kazimiero rajonas, Vavelis, Šindlerio gamykla ir muziejus, Veličkos druskų kasyklos. Pasak vadovo, klubas nuolatos rengia mokslinius-pažintinius vizitus Lenkijoje, mokslo populiarinimo renginius, skatina VDU studentus rinktis studijas ir atlikti stažuotes Lenkijos universitetuose, mokslinių tyrimų centruose, politinėse institucijose bei nevyriausybinėse organizacijose, vysto aktyvų bendradarbiavimą su Lenkijos ir Lietuvos mokslo bei kultūros institucijomis.

Kviečiame žiūrėti G. Lukoševičiūtės ir M. Norkevičiaus fotoreportažą.